Ścieżka kariery zawodowej: definicja, etapy, korzyści

Ścieżka kariery zawodowej: definicja, etapy, korzyści

Kariera w zawrotnym tempie, szybkie awanse, intratne oferty pracy i życie na wysokim poziomie – wielu z nas tak właśnie wyobraża sobie zawodowy rozwój. Niekoniecznie jest to jednak jego istota. Jak zaplanować ścieżkę kariery i dlaczego warto to zrobić?

Co to jest rozwój zawodowy?

Rozwój zawodowy należy rozumieć przede wszystkim jako proces – długotrwały i obejmujące różne etapy. Jest on częścią szeroko pojętego rozwoju osobistego człowieka. Rozwój zawodowy wymaga samoświadomości dotyczącej własnych potrzeb, słabych i mocnych stron oraz i związanych z nimi możliwości. Warto też podkreślić, że ma on charakter subiektywny – każdy z nas nieco inaczej postrzega ten proces.

Kariera zawodowa – jak zaplanować?

Warto postawić sobie cele zawodowe – zgodnie z naszymi aspiracjami i możliwe do zrealizowania. Jednak samo stwierdzenie „w tym roku nauczę się czegoś nowego, przestanę marnować czas i w końcu zrobię karierę” raczej nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów. Cele powinny być konkretne – wtedy łatwiej wyegzekwujemy od samych siebie ich realizację. Np. jeśli określimy „w styczniu zapiszę się na kurs programowania, w pierwszej połowie roku podszlifuję angielski i od wakacji będę wysyłać CV”, prawdopodobieństwo, że faktycznie to wykonamy, wzrasta.

Bardzo ważne jest też to, by ścieżka kariery zawodowej była zgodna z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami. Warto sprawdzić zapotrzebowanie na rynku pracy, zwłaszcza jeśli stajemy przed wyborem kierunku studiów czy chcemy odbyć kursy i szkolenia zawodowe, aby zdobyć nowe uprawnienia. Cenną wiedzę uzyskać możemy także na spotkaniu z doradcą zawodowym. Bezpłatną pomoc w tym zakresie oferują choćby Powiatowe Urzędy Pracy.

Jeśli wiemy, co chcemy robić, zmierzając do głównego celu, planujmy mniejsze założenia do zrealizowania w krótszych odstępach czasu. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco kontrolować postępy, co dodatkowo motywuje, ale też w razie potrzeby zmodyfikować ścieżkę kariery.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.