List motywacyjny do pracy – jak powinien wyglądać?

List motywacyjny do pracy – jak powinien wyglądać?

Najczęściej wymagane w procesie rekrutacji dokumenty aplikacyjne to CV i list motywacyjny. Czasem wymóg napisania tego drugiego zniechęca część kandydatów do przesyłania zgłoszeń. Nie warto jednak rezygnować z aplikowania, zwłaszcza, jeśli zależy nam na pracy w danej firmie. Napisanie tych kilku zdań to nic trudnego! Jak wygląda list motywacyjny? Co należy w nim zawrzeć i czego unikać?

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, w którym kandydat do pracy opisuje, dlaczego chce objąć stanowisko w danej firmie. Podaje, co go motywuje, jakie ma predyspozycje do pracy i dlaczego warto zatrudnić właśnie jego. Taki dokument stanowi uzupełnienie CV – nawiązuje do życiorysu, ale nie pokrywa się z nim treściowo. W internecie znajdziemy mnóstwo wzorów i szablonów listu motywacyjnego. Przykłady takie warto oczywiście przejrzeć, ale potraktujmy je raczej jako pomoc – nie powielajmy gotowych zdań. O wiele większą wartość dla pracodawcy będzie miał napisany samodzielnie tekst.

Elementy listu motywacyjnego to:

  • nagłówek,
  • wstęp,
  • rozwinięcie,
  • zakończenie.

Jak zacząć list motywacyjny?

Pamiętajmy, że forma listu – jako oficjalnego dokumentu – wymaga od nas umieszczenia wszelkich formalnych elementów – miejscowości i daty sporządzenia dokumentu, danych osobowych i kontaktowych (jak w CV) oraz danych adresata. Właściwą treść powinien poprzedzić tytuł List motywacyjny, ewentualnie z nazwą stanowiska, np. List motywacyjny – przedstawiciel handlowy.

Wstęp warto rozpocząć od wskazania, na jakie stanowisko aplikujemy. Następnie opiszmy w kilku zdaniach: dlaczego odpowiadamy właśnie na to ogłoszenie o pracę – nie kopiujmy danych z CV, podkreślmy te informacje, które z punktu widzenia pracodawcy są najważniejsze. Możemy wspomnieć szerzej niż w CV o naszych sukcesach zawodowych, zainteresowaniach związanych z branżą. Spróbujmy pokazać, że jako pracownik wniesiemy wiele w działalność firmy i że jesteśmy zaangażowani w pracę.

Jak zakończyć list motywacyjny?

Na końcu warto podkreślić chęć spotkania – czy to w przyszłym miejscu pracy czy online – z rekruterem w celu szerszego zaprezentowania swojej kandydatury. Pamiętajmy, by całość zakończyć formalnym zwrotem grzecznościowym, np.:

Z poważaniem,

Jan Kowalski

czy

Z wyrazami szacunku,

Jan Kowalski

Jak widać, nie jest to skomplikowany dokument. Trzymając się tych kilku zasad, mamy szansę zainteresować pracodawcę i otrzymać zaproszenie na rozmowę o pracę. List motywacyjny gotowy! Życzymy powodzenia w rekrutacji!

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.