Praca na studiach – jak pogodzić?

Praca na studiach – jak pogodzić?

Sprawne poruszanie się po rynku pracy wymaga treningu. Im wcześniej go rozpoczniemy, na przykład zatrudniając się sezonowo czy na część etatu – tym łatwiej będzie nam podchodzić do rekrutacji o pracę, na której bardzo nam zależy. Jak jednak pogodzić pracę na studiach z nauką, w taki sposób, aby wywiązywać się z obowiązków i akademickich, i służbowych, a ponadto mieć czas dla siebie? Oto kilka wskazówek.

Dlaczego warto podjąć pracę na studiach?

Zacznijmy od tego, dlaczego zdecydować się na pracę w czasie studiów. Ważnym  powodem jest oczywiście zasilenie swojego portfela. Jako osoby niedoświadczone na rynku pracy powinniśmy być przy tym szczególnie ostrożni – sprawdzić, czy pracodawca nie proponuje nam zbyt niskiego wynagrodzenia, na przykład poniżej ustawowo gwarantowanych stawek.

Dzięki łączeniu pracy i studiów nabierzemy też doświadczenia jako pełnoprawni uczestnicy rynku zatrudnienia. Poznamy realia rynku pracy w Polsce, w praktyce wypróbujemy wiedzę teoretyczną, czy to branżową, czy dotyczącą rodzajów umów, sposobów rozliczania się z podatków, egzekwowania swoich praw jako pracownik bądź zleceniobiorca.

Praca dla studentów za granicą w czasie wakacji jest z kolei okazją do podszlifowania języka, poszerzenia horyzontów, poznania osób z różnych stron świata. To doświadczenie, które może wzbogacić naszą osobowość i pomóc budować pewność siebie.

Praca i studia – czy da to się połączyć?

Studenci dzienni mają jednak niewiele czasu wolnego – na wielu kierunkach zajęcia odbywają się codziennie, do tego dochodzą sprawdziany i egzaminy, niekiedy również inne obowiązki wynikające z trybu studiów. Jak znaleźć czas na zatrudnienie?

Po pierwsze, rzadko jest tak, że wykłady, ćwiczenia czy laboratoria faktycznie trwają codziennie od rana do wieczora przez pięć dni w tygodniu. Przy odrobinie chęci i bardzo dobrej organizacji można wygospodarować czas wystarczający na pracę na ćwierć czy nawet pół etatu. Kolejnym sposobem jest zatrudnienie się na weekend.

Już w czasie podpisywania umowy z pracodawcą warto zaznaczyć, że jako studenci dwa razy do roku – zwykle wczesną wiosną i latem – będziemy potrzebować dłuższego urlopu wynikającego z konieczności przygotowania do egzaminów.

Ponadto szukajmy pracy elastycznej godzinowo, w której istnieje możliwość modyfikowania grafiku. Taką możliwość dają na przykład branże handlowa, telemarketing, gastronomia, niektóre usługi np. wykonywanie tłumaczeń, copywriting itp.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę dla studentów?

Oczywistym wyborem jest internet – najlepiej przy tym postawić na sprawdzone, renomowane platformy z ogłoszeniami. Szukanie etatu lub zleceń przez media społecznościowe czy fora też jest możliwe, warto zachować jednak przy tym szczególną ostrożność – sprawdzić firmę w KRS i innych rządowych rejestrach, nie udostępniać wrażliwych danych podmiotom, które budzą jakiekolwiek wątpliwości, pod żadnym pozorem nie wysyłać pieniędzy np. jako „zwrotną zaliczkę”.

Poszukując pracy dla studentów dziennych, warto także postawić na pocztę pantoflową – powiedzieć o swoim zamiarze rodzinie i znajomym.

Nie zapomnijmy też odwiedzić biura karier swojej uczelni – mogą tam czekać oferty stażu lub pracy związane z interesującą nas branżą.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.