Jak napisać Curriculum Vitae?

Jak napisać Curriculum Vitae?

Niemal w każdym procesie rekrutacji jesteśmy proszeni o życiorys/ CV/ Curriculum Vitae. Co to znaczy napisać je dobrze? Jak się do tego zabrać? I co koniecznie trzeba w tym dokumencie umieścić?

CV – co powinno zawierać?

CV to jeden z podstawowych dokumentów aplikacyjnych. Każdy,kto choć raz szukał pracy, na pewno spotkał się z koniecznością jego przygotowania. W internecie jest sporo przykładów Curriculum Vitae do pobrania, szablonów, które wystarczy wypełnić własnymi danymi. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by taki dokument przygotować samodzielnie. Oryginalne i profesjonalne CV na pewno zostanie dobrze odebrane przez rekrutera. Co zatem w nim umieścić?

  • Imię nazwisko oraz dane kontaktowe – telefon i adres e-mail to podstawa, dzięki której potencjalny pracodawca będzie się mógł z nami skontaktować.
  • Profil zawodowy – nie jest to co prawda obowiązkowy punkt, ale pokazuje, że kandydat orientuje się na rynku pracy, wie, co chce robić i ma zawodowe cele. Profil to krótki tekst – wystarczą 2-3 zdania.
  • Doświadczenie zawodowe – w tym punkcie podajemy przedział czasowy, w jakim pracowaliśmy w danej firmie oraz stanowisko. Warto także wyliczyć najważniejsze obowiązki, które do nas należały. Najczęściej stosujemy zapis chronologiczny, na górze umieszczając ostatnie miejsce zatrudnienie.
  • Wykształcenie – jeśli skończyliśmy technikum czy studia wyższe, nie opisujemy tu wszystkich etapów naszej edukacji, począwszy od szkoły podstawowej. Zamieścimy te punkty, które mogą być istotne z perspektywy pracodawcy.
  • Umiejętności/ kursy i szkolenia – warto w Curriculum Vitae zamieścić także umiejętności oraz odbyte szkolenia – związane z obowiązkami na stanowisku, na które aplikujemy. To miejsce na informacje takie jak poziom języka obcego, kategoria prawa jazdy, umiejętności miękkie.
  • Zainteresowania – nie są co prawda obowiązkowym punktem, ale warto o nich wspomnieć.
  • Klauzula RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – możemy zamieścić ją mniejszą czcionką, ale nigdy o niej nie zapominajmy. Jeśli nie pojawi się w Curriculum Vitae klauzula, to taka aplikacja jest automatycznie odrzucana.

Czy CV się podpisuje?

Co do zasady – nia ma takiego obowiązku, tym bardziej, że zazwyczaj wysyłamy CV online. Zawsze dokładnie czytajmy treść oferty pracy i odpowiadając na nie, wysyłajmy dokładnie to, o co prosi pracodawca. Jeśli trzeba przesłać CV i list motywacyjny – to pominięcie np. listu najprawdopodobniej wykluczy nas z kolejnych etapów rekrutacji. Jeśli w ofercie zaznaczono, by dokument aplikacyjny np. CV do pracy opatrzyć podpisem, tak właśnie zróbmy, jednak zdarza się to niezmiernie rzadko.

Kiedy wysłać CV?

Najczęściej CV wysyłamy w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę. Jednak zgłosić chęć pracy w danej firmie możemy w zasadzie w dowolnym momencie – nawet jeśli nie prowadzi ona aktualnie naboru na interesujące nas stanowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.