Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze wypaść?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze wypaść?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy etap rekrutacji. Jak się do niej rzetelnie przygotować? Czy rozmowa o pracę musi być stresująca?

Na wstępie przypomnijmy, że tradycyjna rekrutacja do pracy podzielona jest na kilka etapów. Zaczyna się od przyjmowania dokumentów rekrutacyjnych od kandydatów odpowiadających na ogłoszenie o pracę. Rekruter kontaktuje się z wybranymi osobami i umawia na spotkanie – online lub w firmie.

Drugim etapem typowej selekcji pracowników jest rozmowa kwalifikacyjna. Pytania, które są w jej czasie zadawane, są uzależnione od branży, w jakiej działa firma. Można się jednak spodziewać pewnych punktów obowiązkowych. Warto wcześniej przećwiczyć przed lustrem wypowiedzi na najczęściej poruszane tematy. 

Rozmowa o pracę – jak się przygotować?

Ćwiczenie na głos odpowiedzi na pytania naprawdę pomaga w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter z pewnością będzie chciał wiedzieć:

  • dlaczego chcemy pracować w tej konkretnej firmie. W tym momencie warto wykazać się dobrą znajomością działalności pracodawcy, a także nakreślić swoje priorytety zawodowe – jak chcemy się rozwijać w firmie. Im bardziej precyzyjnie określimy, jak wyobrażamy sobie karierę w tym miejscu, tym lepiej;
  • jakie jest nasze doświadczenie zawodowe – rekruter zna już nasze poprzednie miejsca pracy z CV, dlatego zamiast wymieniać wcześniejszych pracodawców, lepiej powiedzieć, czym się zajmowaliśmy i jaki był zakres naszych zadań;
  • dlaczego zrezygnowaliśmy z poprzedniej pracy/ dlaczego nas zwolniono – pamiętajmy, że nawet jeśli mamy złe doświadczenia, nie opłaca nam się rzucać gromów na wcześniejszego szefa. Rekruter mógłby bowiem wywnioskować, że w podobny sposób będziemy wypowiadać się o każdym kolejnym pracodawcy;
  • jakie są nasze oczekiwania finansowe – trudne pytanie, które z pewnością się pojawi. Jak na nie odpowiedzieć? Najbezpieczniej jest podać widełki, posiłkując się wiedzą na temat średnich zarobków na danym stanowisku/ w branży. 

Co ubrać na rozmowę o pracę?

Liczy się nie tylko to, co mówimy, ale też ogólne wrażenie, jakie wywieramy na rekruterze. Dlatego tak ważne, by wybrany na rozmowę kwalifikacyjną ubiór spełniał standardy obowiązujące w danej branży. Te mogą być różne – w bankowości, finansach bezwzględnie wymagana jest formalna elegancja. Wiele firm preferuje obecnie tzw. smart casual, czyli nieco mniej formalny, ale wciąż schludny ubiór. Dużą dowolność co do stroju obserwuje się z kolei w branżach kreatywnych. 

Warto zaznaczyć, że odpowiedni strój jest ważny zarówno w czasie rozmowy stacjonarnej, jak i online.

Rozmowa kwalifikacyjna – czego unikać?

Żaden rekruter nie lubi spóźnialskich, dlatego zadbajmy o to, by być na miejscu rozmowy o pracę co najmniej 10 minut przed czasem. W przypadku rozmowy online – wcześniej sprawdźmy połączenie internetowe, sprawność sprzętu i poprawne działanie oprogramowania. 

Inne błędy, które zdecydowanie obniżają nasze notowania na rynku pracy, to:

  • zbytnie gadulstwo, wpadanie w dygresje,
  • brak kultury osobistej, 
  • brak entuzjazmu, niezainteresowanie firmą, 
  • negatywne wypowiedzi o wcześniejszych szefach, współpracownikach, 
  • kłamanie np. na temat swoich umiejętności, doświadczenia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.