Rekrutacja zdalna – na czym polega? Jakie są jej plusy i minusy?

Rekrutacja zdalna – na czym polega? Jakie są jej plusy i minusy?

Jeszcze niedawno prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez internet było czymś rzadko spotykanym na rynku pracy w Polsce. Obecnie wiele firm w ogłoszeniach o pracę zamieszcza informację, że z rozmowa z kandydatem będzie miała charakter zdalny. Co to oznacza dla osoby poszukującej zatrudnienia? Czy e-rekrutacji trzeba się bać?

Jak wygląda rekrutacja online? 

Tak naprawdę od wielu lat większość selekcji pracowników ma częściowo kształt rekrutacji online. W końcu to właśnie w sieci publikowane są oferty pracy, a kandydaci wysyłają mailem bądź przez internetowy formularz zgłoszeniowy dokumenty aplikacyjne. 

Rekrutacja zdalna różni się więc od tradycyjnej tym, że również rozmowa kwalifikacyjna jest przeprowadzana przez internet. Kandydat i rekruter korzystają ze wskazanego wcześniej programu i spotykają na wideorozmowie. Zdalna rozmowa o pracę może mieć też charakter rozmowy telefonicznej, jednak to rozwiązanie rzadziej spotykane. 

Internetowe spotkanie rekrutacyjne ma podobny przebieg jak tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Ubiór kandydata musi być formalny (lub taki, jaki obowiązuje w danej branży). Osoba ubiegająca się o posadę powinna być punktualna i dobrze przygotowana – może się spodziewać pytań o znajomość firmy, swoje plany zawodowe, zarobki. 

Rekrutacja zdalna – o czym powinien wiedzieć kandydat do pracy?

Czym wyróżnia się e-rekrutacja? Przede wszystkim nakłada na kandydata część obowiązków dotyczących jej organizacji. Musi on zadbać o odpowiednie oprogramowanie komputera. Warto, by zawczasu przetestował kamerkę internetową, mikrofon i słuchawki, a także sprawdził połączenie z siecią. 

Osoba starająca się o pracę powinna też stworzyć odpowiednie warunki do rozmowy – uprzedzić ewentualnych domowników, by jej nie przeszkadzano, zapewnić w pomieszczeniu ciszę. Miejsce prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej musi być schludne. Najlepiej, gdyby wybrane tło, które zobaczy rekruter w czasie wideorozmowy, było jednolite, nie odciągnęło uwagi od kandydata. 

Rekrutacja online – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą rozmowy kwalifikacyjnej przez internet jest oszczędność czasu, jaki kandydat i rekruter musieliby poświęcić na przykład na dojazd do firmy. W rekrutacji z powodzeniem mogą brać udział osoby z odległych miejscowości, które na przykład są gotowe na przeprowadzkę bądź chcą pracować dla firmy zdalnie. 

E-rekrutacja często jest też mniej stresująca dla kandydata. Znajduje się on w znanym sobie otoczeniu, a więc łatwiej jest mu się odprężyć i skupić na jak najlepszych odpowiedziach na zadawane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pytania

Rozmowa zdalna ma też kilka wad. Niektórzy rekruterzy są zdania, że nie daje ona tak pełnego obrazu kandydata, jak osobiste spotkanie, dlatego obarcza selekcję pracowników pewnym ryzykiem. 

Inną często wskazywaną wadą e-rekrutacji są trudności techniczne powodujące opóźnienia w rozmowach. 

Ponadto rekrutacja zdalna nie zawsze się sprawdza. Praktycznie wyklucza ją na przykład assessment center (AC), metoda wykorzystywana do naboru na stanowiska managerskie. Obejmuje ona bowiem szereg sprawdzianów, w czasie których kandydaci są obserwowani przez zespół tzw. asesorów – specjalistów oceniających ich kompetencje i predyspozycje. 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.