Przekwalifikowanie

Przekwalifikowanie

Przebranżowienie – jak to zrobić? Dlaczego warto?

Współczesny rynek pracy wymaga od pracowników elastyczności i nawyku uczenia się przez całe życie. Dziś mało kto wyobraża sobie, że mógłby związać zawodową przyszłość tylko z jedną firmą, przez 10 czy 20 lat wykonywać podobne obowiązki. Zmiana, choć bywa niełatwa, może przynieść wiele dobrego. Jeśli więc rozważasz przekwalifikowanie się, sprawdź, od czego zacząć, przeanalizuj swoje szanse i oceń, co zyskasz, stawiając na przebranżowienie.

Przebranżowienie – powody

Zdecydowanie się na nowy zawód bywa umotywowane na wiele sposobów. Niezadowolenie z obecnej pracy i brak perspektyw na rozwój kariery w danej branży mogą skłonić nas do podjęcia takiego kroku, podobnie jak nuda, powtarzalne, mało wymagające obowiązki czy też zbyt duże wymagania i stres, a nawet wypalenie zawodowe.

Konieczność przebranżowienie może też wynikać z przyczyn od nas niezależnych. Gdy zamyka się jedyny zakład w danej branży w okolicy czy brakuje popytu na wykonywane przez firmę usługi, albo od dłuższego czasu nie znajdujemy żadnych ofert pracy, zmiana zawodu wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Przekwalifikowanie zawodowe – od czego zacząć?

Zmiana miejsca pracy może przynieść nam wiele korzyści i nie chodzi tylko o kwestie finansowe. O ile poszukując pracy w jednej branży, na podobnym do aktualnie obejmowanego stanowisku, często możemy pochwalić się dość bogatym CV, doświadczeniem i konkretnymi, sprawdzonymi w praktyce umiejętnościami, o tyle, zmieniając nasz zawodowy profil, może nam się wydawać, że zaczynamy zupełnie od zera. Nie jest to jednak do końca prawda.

Każdy z nas, niezależnie od tego czy funkcjonuje na rynku pracy od roku, czy od 10 lat, ma atuty, które mogą się przydać, np. znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy, kompetencje miękkie. Dlatego, jeśli mamy w planach zmianę miejsca pracy, zastanawiamy się, jak się przebranżowić, warto po pierwsze określić, co potrafimy, jakie mamy predyspozycje do wykonywania nowego zawodu i po drugie – zaplanować, jak możemy je uzupełnić. Wybierzmy profesję, która będzie spełniać nasze oczekiwania i będzie zgodna z osobistymi preferencjami.

Na bieżąco sprawdzajmy także, jakie jest zapotrzebowanie pracodawców w danej branży. Przeglądajmy ogłoszenia o pracę – to pomoże także określić, jakie wymagania mają pracodawcy i czego powinniśmy nauczyć się priorytetowo. Warto też sprawdzać raporty dotyczące wynagrodzenia oraz zajrzeć do badania Barometr zawodów. To prognoza zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce w skali lokalnej i ogólnopolskiej przygotowywana na zlecenie resortu pracy. Znajdziemy w niej listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych w poszczególnych powiatach i województwach.

Przekwalifikowanie – korzyści

Często jeden krok w tył może sprawić, że nasza kariera nabierze rozpędu. Zmiana pracy nie jest łatwym procesem. Bywa, że wiąże się z koniecznością poświęcenia dłuższego czasu na przekwalifikowanie zawodowe, ze zgodą na przeciętne wynagrodzenie na początku.

Rozwój zawodowy przynosi jednak dużo satysfakcji, na pewno więcej niż tkwienie na stanowisku, z którego nie jesteśmy zadowoleni.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.